Woda

Woda

Woda jest głównym, podstawowym budulcem wszystkich organizmów żywych. U człowieka wynosi 60%, a najwięcej jest jej w ciele najmłodszych. Bez niej człowiek nie przetrwałby kilku dni, podczas gdy bez pożywienia jest w stanie wytrzymać kilka tygodni, choćby w skrajnych warunkach. Woda pitna służy ludziom i zwierzętom, zaś przemysłowa wykorzystywana jest przede wszystkim jako przekaźnik ciepła.

Można wyróżnić ponad sto rodzajów wody, która w zależności od składu stosowana jest w różnym stopniu przez wszystkie organizmy na ziemi. Wpływa ona na nasz organizm bardzo mocno – transportuje (jako składnik krwi) substancje odżywcze po całym ciele, reguluje temperaturę ciała (poprzez pocenie się), nawilża oczy, stawy i płuca, dzięki niej niektóre składniki lepiej się rozkładają się w żołądku. Najwięcej wody znajduje się w napojach, w tym w mleku chudym, piwie, sokach. Można ją także odnaleźć w pokarmach. Wiele wody ma miód, dżemy czy popularny ketchup. Z potraw najwięcej znajduje się jej w jajach, drobiu i cielęcinie, a 80% w stosunku do całości jest w rybie. Dużą zawartość procentową wody posiadają warzywa i owoce. Najwyżej na tej liście plasują się arbuzy, melony i truskawki, nieco niżej pomarańcze, cytryny i gruszki. Woda jest podstawą codziennej diety każdego człowieka. Wiele restauracji podaje obecnie wodę za darmo, zaraz po wejściu do lokalu. Jest to standard znany na Zachodzie, który u nas niestety dopiero raczkuje. Staje się to jednak coraz bardziej popularne. Które restauracje tego przestrzegają? Niekoniecznie te najdroższe. Warto sprawdzić tanie jedzenie Poznań.

Bardzo mało wody posiadają słodycze i słone przekąski, np. w czekoladzie mieści się około 2% H2O. Zaspokoić pragnienie można także jogurtem (78%) lub kefirem (ponad 90%). Z warzyw największą ilość wody mają ogórki, pomidory, sałata i cukinia, z kolei dużo mniej ziemniaki (70%). Spożywając odpowiednie produkty wypełnione wodą, dba się o właściwą gospodarkę organizmu. Jest to ważne szczególnie podczas letnich upałów, nie należy jednak zapominać o tym także zimą.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments