Właściwości pompy wirowej

Właściwości pompy wirowej

Pompy wirowe to niewielkie urządzenia, które odznaczają się zwartą konstrukcją. Działają wydajnie i pozwalają zachować niskie koszty eksploatacji. Jakie właściwości mają te urządzenia? Czy posiadają wady? Czym wyróżniają się pompy wirowe?

Pompy wirowe

Pompy wirowe są dosyć niewielkie, co wiąże się ze wspomnianą już zwartą konstrukcją. Na uznanie zasługuje prosta budowa, która pozwala na bezpośrednie połączone narzędzia roboczego z napędowym silnikiem. Nie musimy tutaj stosowa dodatkowych przekładni, co jest sporym atutem. Plusem pompy wirowej jest mała awaryjność, gdyż niewiele części ulega przeciążeniom podczas pracy. To z kolei wpływa na niskie koszty związane z eksploatacją. Pompa wirowa osiąga duże prędkości obrotowe, przy zachowaniu małych wymiarów. Odznacza się sporą wydajnością i niskimi stopniami podnoszenia. Parametry pracy urządzenia są stabilne, zwłaszcza w stałej atmosferze pracy.

Wady pompy wirowej

 

Okazuje się, że pompy wirowe mają drobne wady, o których warto wiedzieć. W tym przypadku nie ma możliwości samozasysania, dlatego zauważalna jest duża wrażliwość na gazy w pompowanej cieczy. Aspekt ten nie dotyczy jednak pomp wirowych krążeniowych samozasysających, co należy mieć na uwadze. Urządzenie jest dosyć mało odporne na zanieczyszczenia w cieczy ulegającej przepompowaniu. Dotyczy to bardzo małych pomp, które przez zanieczyszczenia często ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Taki stan rzeczy prowadzić może do zniszczenia sprzętu.

Pompy wirowe są używane w przemyśle i bazują na wydajności oraz niewielkich kosztach eksploatacji.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments