suplementy diety w ciąży

suplementy diety w ciąży

Suplementy diety stosowane w okresie ciąży mają na celu wyrównanie niedoborów składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu matki jak również wspieranie fizjologicznego przebiegu ciąży.

Dokonując wyboru preparatu dedykowanego kobietom w ciąży należy pamiętać, że oprócz składu suplementu równie istotna jest odpowiednia ilość danej substancji, która powinna być na poziomie rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jego zalecenia są bowiem efektem badań nad prawidłowym wspieraniem przebiegu ciąży z zastosowaniem suplementacji.

Najistotniejszym z punktu widzenia zapobiegania występowania ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu jest kwas foliowy. Jest on składnikiem praktycznie wszystkich preparatów dla kobiet w ciąży, co potwierdza jego kluczowe znaczenie profilaktyczne w tym okresie. We wspieraniu fizjologicznego przebiegu ciąży istotną rolę pełni także żelazo. Jego zadaniem jest stymulowanie procesów podziału komórek oraz powstawania czerwonych krwinek. Te dwa składniki, kiedy zostaną połączone, dodatkowo zyskują pożądaną funkcję wspomagającą odporność. Podobną rolę pełni witamina D3, która ponadto pozwala na optymalne przyswojenie wapnia i fosforu, dostarczanego wraz z pożywieniem, przez organizm przyszłej mamy. W okresie ciąży istotnym aspektem jest także przyjmowanie jodu i wapnia oraz dostarczenie do organizmu kobiety odpowiedniego poziomu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3, głównie kwasu dokozaheksaenowego DHA. Pełni on ważną funkcję, odpowiadając za prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka poprzez budowanie komórek mózgu. Jego głównym źródłem jest dieta bogata w tłuste ryby. W przypadku jadłospisu ubogiego w ten składniki odżywczy konieczna jest suplementacja kwasów DHA, pochodzących z bezpiecznych, wysokooczyszczonych olejów tłustych ryb morskich.

Przyjmując suplementy diety w czasie ciąży warto mieć na uwadze fakt, że przyjęcie zbyt wysokich dawek określonych substancji może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Należy więc stosować się do zaleceń producenta, zawartych w ulotce. Dokonując wyboru preparatu należy także pamiętać, że powinien on zostać dobrze przebadany oraz odznaczać się wysoką jakością i być produktem renomowanej firmy, jak np.  biogenix-bx.com/. Żaden suplement nie zastąpi jednak zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety, ponieważ jego rolą jest zapobieganie wystąpienia niedoborów a nie jej zastępowanie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments