Sprawdzone sposoby na zdrowe oczy

Sprawdzone sposoby na zdrowe oczy

Nasz wzrok pogarsza się wraz z wiekiem, dlatego też bardzo ważne jest, aby dbać o niego przez całe życie. Oczy to nasze okno na świat. Dzięki nim możemy dostrzegać otaczające nas piękno oraz sprawnie się poruszać, co znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. Co zatem zrobić, aby móc jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem?

Jak dbać o wzrok?

Oczy każdego dnia narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, co w długofalowej perspektywie niestety przekłada się na pogarszanie się naszego narządu wzroku. Aby uniknąć w przyszłości skomplikowanych zabiegów oraz problemów ze wzrokiem, już od najmłodszych lat warto zatroszczyć się o zdrowie naszych oczów.

Właściwa praca przy komputerze

Obecnie niemalże każdy ma dostęp do laptopów, telefonów oraz tabletów. Spędzamy przed nimi większość swojego czasu, często będąc świadomymi, jak niekorzystnie wpływają one na nasz wzrok. Osoby, którym do codziennej pracy niezbędny jest komputer, powinny pamiętać o tym, aby odległość od monitora wynosiła minimum 70 cm. Co więcej, po godzinie pracy bardzo ważne jest, aby zrobić sobie krótką przerwę i oderwać wzrok od ekranu naszego sprzętu. Zalecane jest wtedy zamknięcie oczu, spojrzenie w dal lub też ich nawilżenie. Warto również wyjść na świeże powietrze lub przewietrzyć pomieszczenie w którym pracujemy.

Pomocne preparaty na wzrok

W aptekach dostępność specjalnych środków chroniących oczy jest naprawdę niezwykle szeroka. Preparaty na wzrok na bazie luteiny dostępne są w postaci witamin oraz suplementów. Znaleźć można także liczne preparaty na wzrok w formie kropli, które działają nawilżająco, przynosząc ulgę zmęczonym oczom.

Odpowiednia dieta

Właściwa dieta również jest bardzo ważnym element w codziennym dbaniu o nasze oczy. Warto sięgać po zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, pietruszka czy brokuły, ponieważ zawierają one bardzo duże ilości luteiny. Ponadto, na nasz wzrok korzystnie wpłyną także żółte i czerwone warzywa oraz owoce, do których zaliczyć można marchewkę, winogrona, paprykę i dynie.

Okłady na zmęczone oczy

Na piekące, szczypiące oraz zmęczone oczy pomocne są także okłady z ziół takich jak rumianek czy świetlik łąkowy. Zioła należy parzyć przez około 10 minut, a następnie w tak powstałym naprze zamoczyć waciki do demakijażu, nałożyć je na oczy i pozostawić na 15 minut.

Okulary przeciwsłoneczne

W słoneczne dni, bez względu na porę roku wskazane jest noszenie okularów słonecznych, które zaopatrzone są we wszelkie niezbędne filtry, chroniące przed szkodliwym promieniowaniem. W szczególności należy o nich pamiętać w upalne wakacyjne dni, kiedy promienie słońca są najbardziej intensywne, a my jesteśmy narażeni na ich ekspozycję znacznie częściej.

 

 

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments