Łatwopalni przedsiębiorcy – wypalenie zawodowe cz.3

Łatwopalni przedsiębiorcy – wypalenie zawodowe cz.3

Samotność na wysokim szczeblu

Właściciel firmy czy prezes korporacji jest osamotniony w procesie podejmowania decyzji. Szef jest zawsze sam, bo trudno roztrząsać sprawy firmowe z osobami tam zatrudnionymi. Takich samotnych szefów jest sporo. Może warto w tym przypadku skorzystać z „grupy wsparcia”, w której, niczym dr House, można prześledzić kolejne etapy procesu decyzyjnego, posłuchać dobrych rad koleżanek i kolegów – też szefów. Firmy coraz częściej realizują także spotkania wewnętrzne z udziałem specjalistów od radzenia sobie ze stresem czy też wypaleniem zawodowym.

Dobrze jest także sięgnąć po głębokie refleksje na temat swój i firmy. Odpowiedzieć, co jest dla nas ważne, jakie wartości przyświecały nam przy tworzeniu firmy czy podejmowaniu w niej pracy.

Aby nie dać się „spalić” powinniśmy także opanować umiejętność odtrącania zadań, którymi inni chcą nas uszczęśliwić widząc, że nie odmawiamy pomocy. Zanim więc na kolejną prośbę odpowiesz twierdząco, zastanów się. To pozwoli także na delegowanie zadań innym – naprawdę nie musimy wciąż potwierdzać naszej wartości myśląc, że wszystkiego musimy doglądać sami.

Odpowiedzialnością trzeba nauczyć się dzielić. Wówczas jest szansa na pracę we własnym optymalnym tempie i poczucie, że nienormowany czas pracy nie oznacza budzenia portiera z nocnej drzemki, kiedy wychodzimy. Można być bardziej efektywnym, pracując cztery godziny dziennie, ale według planu. Przecież prezes, menedżer czy właściciel firmy nie jest strażakiem, aby gasić pożary w firmie.

Szklanka do połowy pełna

W profilaktyce wypalenia zawodowego istotną funkcję odgrywa szklanka, ale nie ta wypełniona napojami procentowymi, a symbol dwóch różnych stylów wyjaśniania zdarzeń: optymistycznego i pesymistycznego (do połowy pełna, czy pusta). Odrobina pozytywnego myślenia jest codzienną dawką witaminy C, dla dobrego samopoczucia.

Pamiętajmy także, że nasza zawodowa rola to tylko jedna z wielu, które pełnimy w życiu. Pielęgnujmy więc także nasze inne społeczne ogródki: rodzinę, przyjaciół, zainteresowania. Nie zapominajmy o relaksie czy uprawianiu sportu. To pozwoli rozładować napięcia, których nie da się i nie należy unikać.

Katarzyna Piguła

Spis treści

Cz.1 – http://www.interra.pl/latwopalni-przedsiebiorcy-wypalenie-zawodowe-cz-1/
Cz.2 – http://www.interra.pl/latwopalni-przedsiebiorcy-wypalenie-zawodowe-cz-2/
Cz.3 – http://www.interra.pl/latwopalni-przedsiebiorcy-wypalenie-zawodowe-cz-3/

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments