Łatwopalni przedsiębiorcy – wypalenie zawodowe cz.1

Łatwopalni przedsiębiorcy – wypalenie zawodowe cz.1

Każdy przedsiębiorca wie, że stres jest nieodłączną „ciemną stroną” prowadzenia własnego biznesu. Długie godziny pracy, brak czasu dla rodziny i presja związana z podejmowaniem kluczowych dla firmy decyzji są dużym obciążeniem psychicznym nawet dla osób o stalowych nerwach. To właśnie presja i związany z nią stres mogą prowadzić do zachwiania równowagi emocjonalnej, a w konsekwencji – do wypalenia zawodowego i biznesowych porażek.

Samo wypalenie może dotknąć każdego, niezależnie od tego, kim jest i jaki zawód wykonuje: od pracownika hospicjum po właściciela małego biznesu czy prezesa prężnie działającej korporacji. Piotr Kamiński, właściciel firmy informatycznej, przez trzy lata świadczył usługi dla innych małych firm. Pracował po 60 godzin tygodniowo. Przygotowywał oferty, spotykał się z klientami, realizował zlecenia i nadrabiał zaległości administracyjne. Wszystkim zajmował się osobiście, wychodząc z założenia, że dzięki temu ma kontrolę nad własną firmą. Mimo to ciężko było mu utrzymać płynność finansową, a wraz z problemami w firmie pojawiły się kłopoty w małżeństwie. Syndrom wypalenia uderzył z podwójną siłą. Przedsiębiorca nie wytrzymał presji i własny biznes zamienił na etat.

Syndrom wypalenia zawodowego nie jest chorobą, a raczej opisem złożonej sytuacji wyczerpania o charakterze fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Co za tym idzie, nie ma sposobu leczenia go farmaceutykami, nie można też się zaszczepić przeciwko wypaleniu. Na szczęście są sposoby, które pomagają mu przeciwdziałać.

Wypalenie zawodowe jest ściśle związane z rolą, jaką się pełni – według wielu ekspertów, szczególnie narażeni na wypalenie są ludzie mający częsty kontakt z klientami, wykonujący kluczowe zadania w firmie i narażeni na dużą dawkę stresu. Zazwyczaj to my sami pakujemy te emocjonalne walizki nierealnymi oczekiwaniami wobec siebie, swojej skuteczności, osiąganych wyników czy nadmiernej odpowiedzialności za pracowników.

Spis treści

Cz.1 – http://www.interra.pl/latwopalni-przedsiebiorcy-wypalenie-zawodowe-cz-1/
Cz.2 – http://www.interra.pl/latwopalni-przedsiebiorcy-wypalenie-zawodowe-cz-2/
Cz.3 – http://www.interra.pl/latwopalni-przedsiebiorcy-wypalenie-zawodowe-cz-3/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments