Jak wybrać farby i lakiery?

Jak wybrać farby i lakiery?

Remont domu nie jest łatwym zadaniem i wymaga korzystania z dobrych jakościowo produktów, które pozwolą sprawnie uzyskać pożądany efekt. Malowanie ścian i sufitów to jeden z ważniejszych aspektów związanych z końcowymi działaniami remontowymi. Jakie farby i lakiery wybrać? Na co zwracać uwagę?

Wybór farby ściennej

W tym przypadku kluczową rolę odgrywa doskonałą jakość farby oraz renomowana marka. Warto zauważyć, że ścienne farby mogą mieć spoiwa organiczne lub mineralne. Ważnymi parametrami w trakcie zakupu farby są jej lepkość i wydajność. Wydajność określa, jaką wielkość powierzchni pomalujemy za pomocą jednego litra farby. Lepkość natomiast jest parametrem związanym z oporem, jaką stawia ciesz podczas przesuwania się warstw względem siebie. Rośnie ona wraz ze ze wzrostem temperatury. Niski poziom lepkości sprawia, że farba jest wodnista i może chlapać, przy czym utrudnia prawidłowe pomalowanie ściany. Równie ważne są kwestie dotyczące odporności na zmywanie, czy też szybkości schnięcia i stopnia połysku.

 

Wybór lakierów

Lakiery wykorzystywane do pokrywania ścian w domach najczęściej odznaczają się przezroczystą powłoką. Nanoszone są na pomalowane prędzej ściany i powinny wpływać na zabezpieczenie pomalowanej powierzchni, tym samym dając specyficzne efekty. Jeśli chodzi o bezbarwne lakiery, mają one za zadanie spełniać głownie funkcje zabezpieczającą, dlatego muszą odznaczać się najlepszą jakością. Za ich pomocą uzyskamy także efekt spękania – najpierw należy na warstwę lakieru nanieść farbę, a następnie kolejną warstwę lakieru akrylowego. Sporym zainteresowaniem cieszą się także na rynku półmatowe lakiery z brokatem, które nanosi się na farby akrylowe. Zazwyczaj wykorzystywane są w przyciemnionych wnętrzach i dają niezwykły efekt, urozmaicając pomieszczenie i nadając mu nowego charakteru.

W trakcie zakupu farb i lakierów pamiętajmy o tym, że dobra jakość to podstawa. Lepiej zapłacić nieco więcej za renomowaną markę, gdyż taka inwestycja da nam pożądane efekty i pozwoli przez długi czas cieszyć się pięknym pomieszczeniem.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments