Fitness Sylwetkowe – Ostatnie tygodnie i … zawody! cz.3

Fitness Sylwetkowe – Ostatnie tygodnie i … zawody! cz.3

Pozorowany start

Jest to szczególnie zalecane dla zawodniczek z mniejszym doświadczeniem lub tych, które wprowadzają jakieś poważne zmiany w swoim wyjściu na scenę. Przygotujmy fryzurę i makijaż oraz ciało (skórę), załóżmy odpowiedni strój do rundy pierwszej i wykonajmy wszystkie zwroty. Najlepiej, aby ktoś obserwował nas z boku. Najlepiej, by był to ktoś, kto jest w stanie ocenić (wychwycić) nasze niedociągnięcia i udzielić stosownych rad. Potem zmieńmy kostium i wykonajmy rundę drugą, a następnie trzecią. Zobaczmy, jak nam to wszystko pójdzie i gdzie są nasze słabe strony. Wszystko po to, aby na zawodach wszystko sprawnie wykonać.

Fiteness sylwetkowe

Fiteness sylwetkowe

Taką próbę najlepiej wykonać co najmniej 10 dni przed zawodami, aby był czas na poprawki. Na scenie powinnyśmy się czuć swobodnie, nie myśleć o usterkach ani za ciasnych pantoflach, a koncentrować się tylko na własnej prezencji, elegancji i uroku osobistym.

Ostatni tydzień

Jest to okres, w którym tak manipulujemy dietą i treningiem, aby jak najlepiej wyglądać w dniu zawodów. Nasze mięśnie powinny być pełne i twarde, pozbawione wody podskórnej, ale trzymające wodę w środku. W tym celu należy zredukować treningi i zregenerować się.

Fitneskom nie zaleca się jednak tak ekstremalnych metod przygotowań, jakie praktykują kulturystki. Wystarczy 2 lub 3-dniowe „obcięcie” węglowodanów, a potem umiarkowane „ładowanie” węglowodanami w przeddzień zawodów, połączone z umiarkowaną redukcją spożycia sodu i piciem dużych ilości wody. Wtedy mięśnie będą pełne i twarde.

Skrajnie niski poziom sodu, a wysoki potasu, powoduje wydzielanie aldosteronu – hormonu sprzyjającego zatrzymywaniu wody podskórnej. Jeśli korzystamy z ziołowych środków odwadniających, to wybierajmy takie preparaty, które mają jednocześnie zrównoważony poziom elektrolitów, tak ważnych do utrzymywania wody wewnątrz mięśni.

W pierwszej połowie tygodnia przed-startowego należy zredukować treningi do 80% wcześniejszej ich objętości i intensywności, a w drugiej połowie -jeszcze bardziej. Głównym celem tych treningów powinno być redukowanie zasobów glikogenu w organizmie oraz pozbywanie się wody podskórnej przed fazą ładowania węglowodanowego.

Treningi aerobowe należy zredukować o co najmniej 50% i robić je przy niskiej intensywności. Więcej czasu poświęcamy na ćwiczenie chodzenia po scenie i wykonywanie zwrotów, a w czwartek i piątek trzeba koniecznie dużo odpoczywać, aby zachować świeżość na sam występ.

Dzień zawodów

W dniu zawodów należy wstać odpowiednio wcześnie, aby mieć czas na przygotowanie fryzury i makijażu oraz zapakowanie do torby sportowej tego wszystkiego, co na zawodach może nam się przydać. Warto mieć regulamin i program zawodów, aby być dobrze zorientowaną, co kiedy nastąpi. Po przyjściu na zawody upewnijmy się, czy nie nastąpiły jakieś zmiany w programie.

Nie należy obawiać się jedzenia i picia wody w dniu zawodów

Przecież nadal „ładujecie się” węglowodanami. Do każdego posiłku wypijajcie szklankę wody, aby organizm był nawodniony, a mięśnie pełne. Po 12 tygodniach przygotowań i odpowiedniej diety nie zaszkodzi to naszej formie. Gdy przyjdzie nasza kolej na wejście na scenę, to traktujmy swój występ jako doskonałą zabawę! Starajmy się nim nacieszyć i w ten sposób zrekompensować sobie te wszystkie wyrzeczenia w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni oraz wielomiesięczną pracę treningową.

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments