Fitness Sylwetkowe – Ostatnie tygodnie i … zawody! cz.1

Fitness Sylwetkowe – Ostatnie tygodnie i … zawody! cz.1

Andrzej Michalak

Ostatni miesiąc przed zawodami jest okresem najbardziej stresującym, wyczerpującym i trudnym. Czujemy się przemęczone, niedożywione, mamy złe nastroje i chciałybyśmy, aby się to wszystko jak najszybciej skończyło. A tu, jak na złość, wydaje się nam, że czas płynie bardzo powoli. Obniża się nasza motywacja do treningów i reżimu dietetycznego. Musimy się bardzo starać, aby utrzymywać je na odpowiednim poziomie.

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy BCAA

W tym okresie mamy niewielki wybór co do strategii przygotowań; pozostaje nam głównie myślenie o zbliżających się zawodach i dotrwanie do nich. Jeśli w tym czasie zrealizujemy swój plan przygotowań w 100%, to w dniu zawodów nie spotka nas rozczarowanie.

Aby w tym trudnym okresie zachować motywację i ochotę do treningów oraz innych wyrzeczeń, można się posłużyć kilkoma sprawdzonymi technikami psychologicznymi. Oto niektóre z nich:

• Oglądanie zdjęć z różnych zawodów, szczególnie tych z mistrzyniami, które chciałybyście naśladować

• Przeglądanie czasopism o tematyce kulturystycznej i fitness, szczególnie tych z relacjami z zawodów

Oglądanie nagrań video lub DVD z zawodów najwyższej rangi Kibicowanie na zawodach, jeśli takie są akurat rozgrywane gdzieś w pobliżu i nie ma problemu z dojazdem Wchodzenie na strony internetowe o tematyce kulturystycznej lub fitness Szukanie wsparcia u bliskich i przyjaciół, szczególnie u własnego chłopaka, męża lub narzeczonego. Korzystanie z niezbyt wyczerpujących fizycznie rozrywek – kino, teatr czy basen Wyobrażanie sobie w myślach swojego występu na zbliżających się zawodach, jego poszczególnych elementów, poczynając od weryfikacji Zaplanowanie sesji zdjęciowej jeśli mamy już odpowiednio wysoką formę.

Treningi

W związku ze zmniejszonymi zasobami energii, treningi zazwyczaj dzieli się na dwie sesje dzienne. Im krótsze sesje, tym więcej energii będziemy mogły włożyć w treningi, przez co ich efekty będą lepsze. Regeneracja po takich sesjach będzie szybsza i więcej masy mięśniowej uda się nam zachować.

Treningi aerobowe najlepiej jest wykonywać w dni, w które nie mamy treningu siłowego. Jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe, to treningi aerobowe róbmy na oddzielnych sesjach, z kilkugodzinną przerwą na regenerację. Zdecydowanie odchodzi już do lamusa teoria, aby sesje treningu aerobowego wykonywać w tym okresie rano, na czczo. Pracując aerobowo przy pustym żołądku, a więc w stanie wygłodzenia, zmuszamy organizm do spalania aminokwasów pobieranych z tkanki mięśniowej oraz zalewamy go kortyzolem – hormonem wysoce katabolicznym, powodującym magazynowanie się tkanki tłuszczowej i przeciwdziałającym rozwojowi mięśni. Jeśli jednak ktoś przyzwyczaił się do treningów aerobowych rano, to przed takim treningiem powinien spożyć co najmniej glutaminę i aminokwasy rozgałęzione(BCAA), aby dać organizmowi źródło energii inne niż własna tkanka mięśniowa.

 

NIE ZAPOMNIJ:

Pora ułożyć sobie listę rzeczy, które musimy ze sobą zabrać na zawody:

» Kostium jednoczęściowy

» Kostium typu bikini czarny

» Kostium typu bikini, kolorowy

» Czarne klasyczne szpilki

» Kolorowe klasyczne szpilki

» Pantofle do trzeciej rundy

» Kosmetyki opalające i brązujące oraz przyrządy do ich nakładania (np. mały wałek do malowania farbami lub gąbka na patyku)

» Depilator, klej do spodenek, oliwka do ciała [można stosować zwykły olej w spray’u do żywności, np. PAM)

» Biżuteria do poszczególnych rund (minimum kolczyki i bransoletka]

» Kosmetyki do makijażu (najlepiej w oddzielnej torebce)

» Kosmetyki i przyrządy do przygotowania fryzury

» Nożyczki, agrafki, przybory do szycia, mocny klej i inne rzeczy niezbędne do ewentualnej naprawy uszkodzeń kostiumów, obuwia lub biżuterii

» Dres lub inna odzież przeznaczona na ciało pokryte brązerem i oliwką Ręcznik(i) i elementy pościeli, które mogą zostać zabrudzone

» Ręcznik papierowy w rolce do osłony kostiumu podczas smarowania i do wycierania rąk Mała walizeczka lub torba, którą weźmiemy na zawody

» Dokumenty potrzebne w czasie podróży i podczas weryfikacji na zawodach (juniorki i weteranki muszą posiadać dokument z datą urodzenia)

 

Część druga: http://www.interra.pl/fitness-sylwetkowe-ostatnie-tygodnie-i-zawody-cz-2/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments