Ekogroszek, czyli nowy opał na nowe czasy!

Ekogroszek, czyli nowy opał na nowe czasy!

Ekogroszek, czyli nowy opał na nowe czasy!

Od kilkunastu już lat świadomość dotycząca ochrony środowiska i potrzeby powstrzymania drastycznych zmian klimatu, wzrasta wśród wielu społeczeństw świata. Nie na wszystkie procesy mamy wpływ, jednak nadal wiele możemy zrobić, by ochronić naszą planetę przed dalszym jej zanieczyszczaniem. W Polsce dużym problemem jest wciąż pozyskiwanie energii cieplnej z węgla. Taki proceder dziwi tym bardziej, że jest alternatywa. Samorządy dysponują dużymi dofinansowaniami na modernizację pieców domowych w taki sposób, by można było w nim palić ekogroszkiem.

Czym jest ekogroszek? Kraków, Warszawa, Gdańsk, Lublin czy Poznań – niedługo rozwiązanie to dotrze do wszystkich zakątków kraju. Najprościej rzecz ujmując jest to rodzaj paliwa pozyskiwanego z węgla kamiennego bądź brunatnego. No dobrze, ale czy coś, co powstało na bazie węgla jest rzeczywiście bardziej ekologiczne niż węgiel sam w sobie? W tym przypadku odpowiedź jest pozytywna. Ekogroszek bowiem produkowany jest z węgla wysokokalorycznego o niskiej zawartości wody, wody i siarki oraz o niskiej spiekalności. Konsekwencją takiego procesu wytwórczego jest to, że groszek ekologiczny przy spalaniu emituje dużo mniej tlenku siarki niż spalany węgiel. Dodatkową jego zaletą jest to, że po spaleniu pozostaje stosunkowo niewielka ilość popiołu.

Warto przemyśleć szybką zmianę swoich urządzeń grzewczych, bo stosunkowo niewielkim kosztem możemy w dużej mierze przyczynić się do poprawy warunków na planecie, na której będą żyły nasze dzieci.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments