Białko, a wysiłek fizyczny

Białko, a wysiłek fizyczny

Białko w diecie sportowca

Dlaczego u osób ze wzmożoną aktywnością fizyczną, wymagana jest większa ilość białka? Co się dzieje w organizmie przy zwiększonej aktywności fizycznej? Oraz jak je uzupełniać podczas uprawiania sportów? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Wpływ aktywności fizycznej na ilość białka w organizmie

Nie od dziś wiadomo, że osoby, które intensywnie uprawiają różne sporty potrzebują większe zapotrzebowanie na białko. Dzieje się tak, dlatego, że podczas wysiłku reakcje zachodzące w naszym organizmie różnią się od tych u osób z osiadłym stylem życia. Podczas wzmożonego wysiłku synteza białka w organizmie ulega zwiększeniu, co doprowadza do większego zapotrzebowania na proteiny.

Reakcje organizmu na aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana przez wszystkich lekarzy. Dzieje się tak dlatego, że powoduje ona rozwój mięśni oraz je wzmacnia. Podczas gdy uprawiamy intensywnie uprawiamy sport przez minimum trzydzieści minut organizm zaczyna szybciej pracować. Zwiększają się jego obroty, a zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze wzrasta. Dlatego tak ważne jest ich ciągłe dostarczanie.

Dostarczanie białka do organizmu

Aby jak najszybciej uzupełnić poziom białka w naszym ciele, oczywiście należy podawać mu produkty bogate w proteiny. Są to min. mleko, jaja, mięsa (w tym ryby) oraz przetwory mleczne. Ta kategoria należy do pierwszej pod wpływem ilości białka w produktach. Do żywności drugiej kategorii należą orzechy, soja oraz rośliny strączkowe. Aby szybko podnieść poziom białka w organizmie należy wybierać produkty z pierwszej kategorii.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments